Uspořádání zahrady


Uspořádání zahrady

Jste precizní a máte vždy s geometrickou přesností uspořádanou zahradu? Nebo každý rok částečně improvizujete a často vysazujete rostlinky do míst, kde ještě zbylo nějaké to místečko? Ať tak či tak, prvky, které vám pomohou rozčlenit zahradu, či najít chybějící místo pro pěstování, mohou být betonové květináče. Navíc nejsou jen praktické, ale mohou působit i velmi dekorativním dojmem. A budete mít ke svým rostlinkám, snadný přístup. Pokud tedy hledáte do své zahrady nějaký nový svěží prvek, pak by tyto květináče či vázy mohly být řešením přesně pro vás.

zelenina

Pokud jste zkušený zahrádkář a pěstitel, pak máte jistě už vyzkoušeno, jakým rostlinkám se ve vaší zahradě daří a jakým naopak příliš ne. Je to hodné dáno kvalitou půdy a také hlavně orientací zahrady podle světových stran. Neméně důležitým faktorem je také doba slunečního svitu, jestli zahradě stíní například vysoké stromy, nebo v jaké nadmořské výšce se zahrada nachází. Dále je třeba respektovat určitá zahrádkářská pravidla. A to například při setí hrachu. Tomu postačí i půda chudší na živiny. Má však rád společnost jiných rostlin, a to hlavně okurek, mrkve, či hlávkových salátů. Pokud v jeho blízkosti poroste také saturejka nebo lichořeřišnice, bude hrách chráněn před různými škůdci. Naopak ho nikdy nebudeme vysazovat v blízkosti fazolí, česneku, brambor nebo rajčat.

sklenik

Speciální pravidla platí při zakládání různých bylinkových záhonů. Ideální je pro bylinky polostín v blízkosti domu. A to z toho důvodu, abyste měli čerstvé bylinky vždy po ruce a nemuseli pro ně běhat přes celou zahradu. Dále je důležité vzít v úvahu, do jaké výšky jednotlivé rostlinky dorůstají a podle toho je vysadit do řad. Pokud byste vyšší bylinky, jakými může být třeba šalvěj či meduňka, dali například před přízemní saturejku či mateřídoušku, značně byste si zkomplikovali přístup k nim.