Pomocníci u bazénu

Samozřejmě, že kdo má přehradu s možností koupání hned u nosu, asi bazén kupovat nebude. I když i zde platí výjimka. Ona totiž ta voda v přírodní nádrži může být všelijaká jen ne ne čistá. Známe spoustu příkladů, kdy bylo koupání nedoporučeno, nebo dokonce výslovně zakázáno. Například kvůli sinicím.

V našem soukromém bazénu však vždy bude voda taková, jakou si ji připravíme. Ano, bude čistá jako křišťál a kyselá dle našeho přání. Nebo zásaditá, to je jedno. Vždy si ji můžeme sami upravit dle naší potřeby, našich případných alergií nebo potíží s pokožkou. To, co si do vody dáme, to tam bude. A to co tam nedáme, to tam bude také, jenže pouze tak dlouho, pokud to my dovolíme.

Proto je u každého bazénu potřeba mít filtr, nebo soustavu filtrů, podle velikosti bazénu, a s těmito filtry také zásobu nových kartuší, nebo písku. Podle toho, jaký filtr používáme.

koupání

Každý, kdo má bazén ví, že jsou kartušové filtrace a pískové filtrace. Kdo již použil, sám poznal rozdíl. Kdo nepoužil, tak věz, že kartuše je něco jako takový lepší papír a měla by se často měnit. Písek stačí propláchnout. Takže ta výhoda je zde jasná.

Filtr jako takový se nám stará o hrubší nečistoty, ty, které ještě vidíme pouhým okem bez pomoci kvalitního mikroskopu. Tyto nečistoty jsou zachyceny právě na kartuši nebo do písku.

filtrace

Právě proto se musí kartuše vyměnit a písek propláchnout. Ale ani tím se neudrží navždy. Časem se hrany pískových zrníček také obrousí a on se výkonnostně zhorší. Proto je třeba i ten písek sem tam vyměnit. Jak často?

To se nedá napsat jednoznačně, Hodně to záleží na tom, jak často je filtr samotný v provozu. Ještě přesněji záleží na tom, kolik kubických metrů přes něj proteče. A protože to asi nikdo měřit nebude, tak se budeme držet rady odborníků. Písek vyměníme každý druhý rok při běžném provozu a každý třetí při provozu slabém.