Kůže je považována za velmi luxusní a drahý materiál, i proto se často nahrazuje umělou kůži, takzvanou koženkou. Jaké výhody tento materiál má?
Je lepší zvolit kůži pravou nebo umělou? Koženka není horší, jen má jiné vlastnosti.
Pravá kůže pochází ze zvířat, její využití je široké, pravá kůže je však drahá a je považována za luxusní materiál. Využívá se nejen v oděvním průmyslu, ale vyrábí se z ní například i nábytek. O kůži je nutné se dobře starat, jinak se její životnost zkracuje, ale i proto, že není úplně pro všechny cenově dostupná, začala se nahrazovat kůží umělou, tedy takzvanou koženkou. Imitace kůže není horší ani méně kvalitnější, než kůže pravá, tento materiál má ale zcela jiné vlastnosti. Jaké?
Levnější luxus
Koženka je vyráběna uměle, není tedy zapotřebí svlékat z kůže žádné zvíře, i když jde o napodobeninu kůže, i ona je velmi kvalitním materiálem a dnes už ji využívají i zvučné oděvní značky. Cenově je mnohem dostupnější, než kůže pravá, takže produkty z koženky si dneska může dovolit více lidí, nevyužívá se ovšem jen v průmyslu oděvním, imitace kůže je velmi hojně využívána i na výrobu čalounění nábytku nebo v automobilovém průmyslu, například na výrobu potahů do aut. Obrovskou výhodou je to, že se s imitací kůže dá dobře pracovat a tak může vzniknout různorodý povrch, výjimkou ani nejsou různé barevné variace. Koženkové známe zejména kabelky, boty, ale i bundičky nebo peněženky a ostatní módní doplňky.
Výhody a nevýhody tohoto materiálu
Všichni víme, že pravá kůže potřebuje speciální péči, u koženky to tak složité není. Jediné s čím si vůbec nerozumí, je sůl. Výrobky z umělé kůže může poškodit tak například i lidský pot, ani s životností to není nijak valné. I když i umělá kůže může vydržet stále stejná dlouhé roky, po čase užívání se mohou objevit praskliny a koženka se také dokáže viditelně ošoupat nebo se povrch začne loupat. U oblečení je nutné počítat s tím, že koženka není prodyšná, tudíž oblečení vyrobené z ní, nevětrá, v teplejším počasí se pak člověk začíná rychle potit. I proto se více umělá kůže hodí pro výrobu doplňků či potahů na nábytek.
Za výhodu však můžeme určitě považovat to, že je voděodolná, vodu tedy nepropustí. I když se vám tedy podaří nějakým nápojem polít, stačí jej z povrchu jen setřít a nic nepoznáte. Obvykle tekutina sama z umělé kůže zteče. Pokud je potřeba umělou kůži vyčistit, postupuje se podobně jako u kůže pravé. Postačí hadřík a voda nebo mýdlo, nic víc není zapotřebí a ani se to nedoporučuje.
Kožence určitě dejte šanci, zaslouží si to!