Dnešní doba nabízí nepřeberné množství různých potravin, ze kterých mžeme náš jídelníček sestavovat. Bohužel s kvantitou se snižuje u množství potravin jejich kvalita, proto je na místě se zajímat, zda není vhodné zvolit nějakou zdravější alternativu. Při vhodně zvolené stravě navíc dosáhnete krásnější postavy, pročistí se Vám pleť, ozdraví se orgány, které již nebudou tolik zatěžované. Základem je soustředit se na výživové hodnoty daného jídla. Vždy se ptejte, co dobrého Vám daný výrobek přinese a jestli za koupi stojí.
Častým problémem moderního jídelníčku je přemíra bílého rafinovaného cukru, který přijímáme ve zpracovaných potravinách, sladkostech, přidáváme si jej do kávy či čaje nebo pijeme přeslazené limonády. Pro to je dobré jeho množství omezit a nahradit zdravějšími alternativami. Při vaření, pečení, nebo běžném slazení můžeme bílý cukr nahradit třtinovým cukrem, který je pro nás přínosnějším. Ještě lepší variantou je cukr kokosový, popřípadě různé druhy ovocných sirupů, například datlový či javorový. Sladkosti vybírejte podle toho, kolik obsahují ovoce a oříšků. Vyhýbejte se těm přislazovaným či nadstavovaným různými tuky, cukry a jinými látkami. Ideální jsou ty v raw kvalitě, které zajistí maximální množství vitaminů a jiných prospěšných látek. Pokud sportujete, můžete zvolit ovocné tyčinky s přídavkem proteinového prášku.
Další surovinou, které je v našem jídelníčku přemíra, je klasická bílá mouka. Mnoho lidí si na ni již vypěstovalo intoleranci, o které často neví, která jim způsobuje trávící obtíže, nebo třeba ekzémy. Bílou mouku můžeme lehce nahradit moukami, které jsou přirozeně bezlepkové. Například pohanková, cizrnová, rýžová či kukuřičná. Takovým obohacením jídelníčku odlehčíme našemu zažívání a poskytneme našemu organismu spoustu výživných látek.
Tip: Jsme běžně zvyklý zahušťovat většinu pokrmů bílou moukou. Zkuste ji nahradit moukou hrachovou nebo cizrnovou. Nebo vynechte mouku úplně a pouze rozmixujte část pokrmu, což je vhodné třeba u polévek a omáček.